Здоровье
Кольки
Кольки у немовлят часто перетворюються на серйозне випробування для сім'ї. Діти з кольками не тільки дуже багато плачуть, але й не можуть спокійно спати, вимотуючи батьків. Тому успішне лікування та профілактика кольок нерідко стають справжнім порятунком. Грамотний підхід може зробити період адаптації дитячої травної системи легким та майже непомітним.
Під терміном «кольки» мається на увазі розлад роботи шлунково-кишкового тракту дитини, що супроводжується частим, інтенсивним та тривалим плачем або вираженим занепокоєнням малюка.
Найчастіше кольки виникають у немовлят 3-4 місяців, але можуть зустрічатися і починаючи з 2-х тижневого віку.
Кольками страждають 10-40% дітей у всьому світі, незалежно від статі. Кожній мамі дуже шкода малечу і вони починають шукати різні методи усунення кольок. Рекомендуємо, перед тим як робити якісь дії, звернутися до фахівців. Клініка JMC в Дніпрі має сучасне відділення педіатрії та великий досвід роботи з новонародженими.
Точна причина появи кольок невідома. З точки зору батьків, потенційні причини занепокоєння можуть бути зовсім відсутні. Згідно з сучасними медичними даними, спровокувати кольки можуть деякі внутрішні та зовнішні чинники. Розглянемо їх докладніше.
Недостатній розвиток травної системи
Травна система новонароджених дітей не завжди здатна швидко і безболісно підлаштуватися під новий спосіб їди відразу після народження. Ще недавно дитина харчувалася через пуповину, і ось тепер вона повинна їсти молоко. Не дивно, що в перші місяці м'язові волокна ШКТ змушені адаптуватися до харчування через рот, а їх спазми (надмірно сильні скорочення) можуть викликати кольки. Ця теорія також підтверджується більшою схильністю до розвитку кольок у недоношених дітей.
Також у ранньому віці може виникати слабкість сфінктера, що знаходиться у місці переходу стравоходу до шлунка. Через це в положенні лежачи і відразу після годування відбувається рефлюкс – зворотній рух вмісту шлунку в стравохід. Це провокує дискомфорт та печію, що проявляється занепокоєнням малюка.
Важливою складовою нормального травлення є кишкова мікрофлора. Відразу після народження кишечник дитини стерильний, тобто не заселений бактеріями. Разом з першими контактами із зовнішнім світом та годуванням ШКТ дитини поступово заповнюється необхідними мікроорганізмами.
В перші місяці життя дитини склад бактерій кишечника значно змінюється, що може провокувати розлади травлення та розвиток кольок.
Чутливість до зовнішнього впливу
У дитячому віці будь-яка зовнішня дія може впливати на стан немовляти. Тому такі фактори, як холодне або гаряче повітря, мокрий підгузник, гучний звук або занадто яскраве світло здатні спровокувати занадто активну реакцію у відповідь нервової системи, у тому числі кольки.
Інколи у дітей зустрічається лактазна недостатність - дефіцит ферменту лактази, необхідного для розщеплення та перетравлення материнського молока. Також можливою причиною може бути алергія на казеїн, білок коров'ячого молока.
В обох спостереженнях процес травлення стає дискомфортним та болючим, що супроводжується появою кольок у дитини.
Важливо! У матерів-годувальниць, які відчувають постійний стрес або емоційні навантаження, під впливом гормональних коливань може змінюватися склад грудного молока. Це вважається однією з потенційних причин кольок.
Імовірною причиною кольок вважається дитяча мігрень. Цей варіант мігрені обумовлюється адаптацією центральної нервової системи до незнайомого зовнішнього світу – звуків, зображень та предметів. Також він може бути обумовлений підвищеним внутрішньочерепним тиском, наприклад, після перенесених пологових травм або при різних енцефалопатіях.
Підвищене занепокоєння і плач часто зустрічаються у дітей у перші місяці після народження ще й з інших причин. Тому критерієм кольок є стан плачу понад 3 години на день, більше 3 днів на тиждень протягом понад 3 тижнів у зовні здорових, не голодних і перебуваючих у комфортних умовах дітей.
До клінічних особливостей, які потенційно можуть допомогти відрізнити кольки від інших причин плачу, відносять:
- Сильний плач, який може бути більше схожим на крик або реакцію на біль.
- Поява плачу без видимої причини: голоду або необхідності змінити підгузок.
- Занепокоєння, яке зберігається навіть після припинення плачу.
- Поява симптомів переважно у вечірній час.
- Супутня зміна кольору шкірних покривів обличчя, наприклад, почервоніння обличчя або блідість шкіри навколо рота.
- Поява м'язової напруги, яка проявляється підтягуванням ніжок до живота, притисканням рук до тулуба, стисненням кулаків, вигинанням спини або напругою м'язів живота.
- Зникнення або ослаблення симптомів після дефекації чи відходження газів.
Самостійна боротьба з кольками в домашніх умовах може бути поділена на два основні етапи: усунення безпосередньо порушень роботи ШКТ та запобігання їх повторній появі.
Під час появи кольок у дитини рекомендують виконувати наступні дії:
Тілесний контакт сприяє нормалізації роботи м'язів ШКТ. Під час появи кольок корисним буде виконати легкий масаж живота немовляти круговими рухами за годинниковою стрілкою. Руки при цьому мають бути теплими.
Сприяти проходженню вмісту кишечника також може класична вправа велосипед. Для цього необхідно взяти дитину за стопи та виконувати кругові рухи таким чином, ніби вона крутить педалі.
Допомогти з порушенням моторики кишечника та кольками у дитини може вплив тепла. Для цього можна використовувати теплу на дотик пляшечку з рідиною або спеціальну грілку.
Для немовлят, які перебувають на штучному вигодовуванні та схильних до розвитку кольок, рекомендується використовувати молочні суміші, до складу яких входять частково розщеплені молочні білки. Найчастіше вони мають на упаковці позначку на кшталт «ніжна».
Важливо! Для поліпшення травлення деякі молочні суміші додають пробіотики (живі бактерії).
При годуванні грудьми важливо приділяти увагу правильному прикладанні дитини. Його рот повинен повністю захоплювати ареолу соска. При штучному вигодовуванні слід тримати пляшечку таким чином, щоб молоко або суміш повністю заповнювало соску. Це дозволить запобігти заковтуванню повітря, що також провокує кольки.
Також проблему заковтування повітря під час годування можна вирішити, провокуючи відрижку у дитини. Для цього необхідно тримати малюка деякий час (близько 15-20 хвилин) після годування у вертикальному положенні на грудях, нахиливши його голову через своє плече.
Також під час годування потрібно уникати різких рухів, гучних шумів та спалахів світла, які можуть відволікати дитину від процесу годування.
Крім правильності годування, важливо стежити і за об’ємом молока або суміші, яку з'їдає дитина. Переїдання створює додаткове навантаження на систему травлення дитини, викликаючи кольки. Однією з ознак переїдання є часта відрижка.
Харчування мами теж має бути збалансованим. Рекомендується відмовитися від продуктів, що викликають метеоризм (бобові, цибуля, часник та ін.), гострої, смаженої та жирної їжі, а також від потенційних алергенів – шоколад, цитруси, мед, яйця, морепродукти.
Причиною звернення до лікаря є неефективність усіх раніше наведених рекомендацій та збереження чи посилення симптомів кольок у дитини. Дитячий плач можуть викликати й інші захворювання або функціональні розлади, які може виявити тільки лікар за допомогою додаткових досліджень.
Також звернутися по медичну допомогу необхідно, якщо у дитини відзначаються такі зміни або симптоми:
- Блювота з домішкою крові чи частково перевареної їжі.
- Втрата апетиту.
- Затримка у наборі ваги та росту.
- Порушення дихання, задишка.
Кольки проходять самі собою, як правило, у віці 4 місяців. Оскільки точної причини їх розвитку не встановлено, чіткого лікування також немає. Дії, які рекомендують у таких випадках, спрямовані на полегшення стану дитини та запобігання можливих небажаних наслідків.
Пріоритетні пункти у лікуванні кольок у дітей – дотримання режиму дня та харчування як дитини, так і матері.
При потребі у штучному вигодовуванні, крім вибору відповідних сумішей, важливо своєчасно вводити до раціону спеціальні кисломолочні продукти, які мають у своєму складі пребіотики та пробіотики.
Медикаментозне лікування кольок представлено засобами, які зменшують газоутворення в кишечнику або препаратами, що стимулюють травлення та мають спазмолітичні властивості. Також можуть застосовуватись ферменти.
Кольки часто розцінюються як тимчасове, нормальне явище, яке немовля «переросте». Так, це правда, але не потрібно використовувати дане твердження як аргумент для бездіяльності. З кольками можна і потрібно боротися, за потреби необхідно звернутися до медикаментозних засобів, які призначить педіатр.
Що таке кольки?
Під терміном «кольки» мається на увазі розлад роботи шлунково-кишкового тракту дитини, що супроводжується частим, інтенсивним та тривалим плачем або вираженим занепокоєнням малюка.
Найчастіше кольки виникають у немовлят 3-4 місяців, але можуть зустрічатися і починаючи з 2-х тижневого віку.
Кольками страждають 10-40% дітей у всьому світі, незалежно від статі. Кожній мамі дуже шкода малечу і вони починають шукати різні методи усунення кольок. Рекомендуємо, перед тим як робити якісь дії, звернутися до фахівців. Клініка JMC в Дніпрі має сучасне відділення педіатрії та великий досвід роботи з новонародженими.
Причини кольок у дитини
Точна причина появи кольок невідома. З точки зору батьків, потенційні причини занепокоєння можуть бути зовсім відсутні. Згідно з сучасними медичними даними, спровокувати кольки можуть деякі внутрішні та зовнішні чинники. Розглянемо їх докладніше.
Недостатній розвиток травної системи
Травна система новонароджених дітей не завжди здатна швидко і безболісно підлаштуватися під новий спосіб їди відразу після народження. Ще недавно дитина харчувалася через пуповину, і ось тепер вона повинна їсти молоко. Не дивно, що в перші місяці м'язові волокна ШКТ змушені адаптуватися до харчування через рот, а їх спазми (надмірно сильні скорочення) можуть викликати кольки. Ця теорія також підтверджується більшою схильністю до розвитку кольок у недоношених дітей.
Також у ранньому віці може виникати слабкість сфінктера, що знаходиться у місці переходу стравоходу до шлунка. Через це в положенні лежачи і відразу після годування відбувається рефлюкс – зворотній рух вмісту шлунку в стравохід. Це провокує дискомфорт та печію, що проявляється занепокоєнням малюка.
Дисбактеріоз
Важливою складовою нормального травлення є кишкова мікрофлора. Відразу після народження кишечник дитини стерильний, тобто не заселений бактеріями. Разом з першими контактами із зовнішнім світом та годуванням ШКТ дитини поступово заповнюється необхідними мікроорганізмами.
В перші місяці життя дитини склад бактерій кишечника значно змінюється, що може провокувати розлади травлення та розвиток кольок.
Чутливість до зовнішнього впливу
У дитячому віці будь-яка зовнішня дія може впливати на стан немовляти. Тому такі фактори, як холодне або гаряче повітря, мокрий підгузник, гучний звук або занадто яскраве світло здатні спровокувати занадто активну реакцію у відповідь нервової системи, у тому числі кольки.
Непереносимість материнського та коров'ячого молока
Інколи у дітей зустрічається лактазна недостатність - дефіцит ферменту лактази, необхідного для розщеплення та перетравлення материнського молока. Також можливою причиною може бути алергія на казеїн, білок коров'ячого молока.
В обох спостереженнях процес травлення стає дискомфортним та болючим, що супроводжується появою кольок у дитини.
Важливо! У матерів-годувальниць, які відчувають постійний стрес або емоційні навантаження, під впливом гормональних коливань може змінюватися склад грудного молока. Це вважається однією з потенційних причин кольок.
Дитяча мігрень
Імовірною причиною кольок вважається дитяча мігрень. Цей варіант мігрені обумовлюється адаптацією центральної нервової системи до незнайомого зовнішнього світу – звуків, зображень та предметів. Також він може бути обумовлений підвищеним внутрішньочерепним тиском, наприклад, після перенесених пологових травм або при різних енцефалопатіях.
Симптоми кольок у дитини
Підвищене занепокоєння і плач часто зустрічаються у дітей у перші місяці після народження ще й з інших причин. Тому критерієм кольок є стан плачу понад 3 години на день, більше 3 днів на тиждень протягом понад 3 тижнів у зовні здорових, не голодних і перебуваючих у комфортних умовах дітей.
До клінічних особливостей, які потенційно можуть допомогти відрізнити кольки від інших причин плачу, відносять:
- Сильний плач, який може бути більше схожим на крик або реакцію на біль.
- Поява плачу без видимої причини: голоду або необхідності змінити підгузок.
- Занепокоєння, яке зберігається навіть після припинення плачу.
- Поява симптомів переважно у вечірній час.
- Супутня зміна кольору шкірних покривів обличчя, наприклад, почервоніння обличчя або блідість шкіри навколо рота.
- Поява м'язової напруги, яка проявляється підтягуванням ніжок до живота, притисканням рук до тулуба, стисненням кулаків, вигинанням спини або напругою м'язів живота.
- Зникнення або ослаблення симптомів після дефекації чи відходження газів.
Як зняти кольки вдома?
Самостійна боротьба з кольками в домашніх умовах може бути поділена на два основні етапи: усунення безпосередньо порушень роботи ШКТ та запобігання їх повторній появі.
Під час появи кольок у дитини рекомендують виконувати наступні дії:
Крок 1. Легкий масаж
Тілесний контакт сприяє нормалізації роботи м'язів ШКТ. Під час появи кольок корисним буде виконати легкий масаж живота немовляти круговими рухами за годинниковою стрілкою. Руки при цьому мають бути теплими.
Крок 2. Вправа "велосипед"
Сприяти проходженню вмісту кишечника також може класична вправа велосипед. Для цього необхідно взяти дитину за стопи та виконувати кругові рухи таким чином, ніби вона крутить педалі.
Крок 3. Тепло на животик малюка
Допомогти з порушенням моторики кишечника та кольками у дитини може вплив тепла. Для цього можна використовувати теплу на дотик пляшечку з рідиною або спеціальну грілку.
Годуємо малюка правильно
Для немовлят, які перебувають на штучному вигодовуванні та схильних до розвитку кольок, рекомендується використовувати молочні суміші, до складу яких входять частково розщеплені молочні білки. Найчастіше вони мають на упаковці позначку на кшталт «ніжна».
Важливо! Для поліпшення травлення деякі молочні суміші додають пробіотики (живі бактерії).
При годуванні грудьми важливо приділяти увагу правильному прикладанні дитини. Його рот повинен повністю захоплювати ареолу соска. При штучному вигодовуванні слід тримати пляшечку таким чином, щоб молоко або суміш повністю заповнювало соску. Це дозволить запобігти заковтуванню повітря, що також провокує кольки.
Також проблему заковтування повітря під час годування можна вирішити, провокуючи відрижку у дитини. Для цього необхідно тримати малюка деякий час (близько 15-20 хвилин) після годування у вертикальному положенні на грудях, нахиливши його голову через своє плече.
Також під час годування потрібно уникати різких рухів, гучних шумів та спалахів світла, які можуть відволікати дитину від процесу годування.
Крім правильності годування, важливо стежити і за об’ємом молока або суміші, яку з'їдає дитина. Переїдання створює додаткове навантаження на систему травлення дитини, викликаючи кольки. Однією з ознак переїдання є часта відрижка.
Харчування мами теж має бути збалансованим. Рекомендується відмовитися від продуктів, що викликають метеоризм (бобові, цибуля, часник та ін.), гострої, смаженої та жирної їжі, а також від потенційних алергенів – шоколад, цитруси, мед, яйця, морепродукти.
Коли звернутися до лікаря?
Причиною звернення до лікаря є неефективність усіх раніше наведених рекомендацій та збереження чи посилення симптомів кольок у дитини. Дитячий плач можуть викликати й інші захворювання або функціональні розлади, які може виявити тільки лікар за допомогою додаткових досліджень.
Також звернутися по медичну допомогу необхідно, якщо у дитини відзначаються такі зміни або симптоми:
- Блювота з домішкою крові чи частково перевареної їжі.
- Втрата апетиту.
- Затримка у наборі ваги та росту.
- Порушення дихання, задишка.
Лікування кольок у дітей
Кольки проходять самі собою, як правило, у віці 4 місяців. Оскільки точної причини їх розвитку не встановлено, чіткого лікування також немає. Дії, які рекомендують у таких випадках, спрямовані на полегшення стану дитини та запобігання можливих небажаних наслідків.
Пріоритетні пункти у лікуванні кольок у дітей – дотримання режиму дня та харчування як дитини, так і матері.
При потребі у штучному вигодовуванні, крім вибору відповідних сумішей, важливо своєчасно вводити до раціону спеціальні кисломолочні продукти, які мають у своєму складі пребіотики та пробіотики.
Медикаментозне лікування кольок представлено засобами, які зменшують газоутворення в кишечнику або препаратами, що стимулюють травлення та мають спазмолітичні властивості. Також можуть застосовуватись ферменти.
Кольки часто розцінюються як тимчасове, нормальне явище, яке немовля «переросте». Так, це правда, але не потрібно використовувати дане твердження як аргумент для бездіяльності. З кольками можна і потрібно боротися, за потреби необхідно звернутися до медикаментозних засобів, які призначить педіатр.
Похожие новости
Комментариев пока еще нет
Добавить комментарий!
САМЫЕ ОБСУЖДАЕМЫЕ
САМЫЕ ПОПУЛЯРНЫЕ
ОПРОС
Сколько времени в день Вы уделяете своей внешности?